Rybníkářství a výlovy na Třeboňsku

Proč na Třeboňsku vzniklo rybníkářství

V pradávných časech tvořili krajinu dnešního Třeboňska lesy a bezedné močály. Trvalo velice dlouho, než se člověku podařilo získat zde skutečně pevnou půdu pod nohama. Aby se zdejší krajina stala obyvatelnou, musely se výmýtit neproniknutelné hvozdy a bylo třeba spoutat obrovské množství vody. Proto má rybníkářství na Třeboňsku několikasetletou tradici.

Z historie rybníkářství na Třeboňsku

Už od poloviny 14. století, za vlády Karla IV., jsou na Třeboňsku doložené dva rybníky - Bošilecký a Dvořiště. A protože se chov ryb ukázal jako poměrně výnosný způsob hospodaření, tak se v 1. pol. 15. st. nacházelo na území Třeboňska již kolem 20 rybníků.

Zlatá éra rybníkářství nastala za vlády Petra IV. z Rožmberka. Rybníkářství se rozvíjelo hlavně díky osobnosti Štěpánka Netolického, který se pustil do budování rybniční soustavy. Nechal postavit umělý kanál „Zlatá stoka", který již po staletí zásobuje značnou část rybníků vodou z Lužnice.
Další éra budování a rozkvětu nastala příchodem rožmberského regenta, proslulého rybníkáře, Jakuba Krčína z Jelčan. Ten nechal postavit rybníky Rožmberk a Svět, vybudoval umělý kanál Nová řeka.

Vymření Rožmberků, několik zhoubných požárů a zejména třicetiletá válka však znamenaly konec rozmachu a region začal zaostávat i hospodářsky. K pozvolnému oživování zašlé rybníkářské slávy začalo docházet až v polovině 19. st., především díky vrchnímu správci třeboňského velkostatku Josefu Šustovi.

Na Třeboňsku najdete více než 500 rybníků

Více než 500 rybníků a rybníčků tvoří v současnosti 16 soustav, z nichž nejznámější jsou Nadějská a Chlumecká. Systém rybniční soustavy na Třeboňsku byl nominován jako „Třeboňské rybníkářské dědictví“ do seznamu světového dědictví UNESCO a Rožmberská rybniční soustava byla vyhlášena národní kulturní památkou. Z přírodovědeckého hlediska nejcennější rybníky jsou chráněny v rezervacích.
Nejznámější je Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý. Celý komplex rybničních ekosystémů je dále chráněn především v rezervacích Staré jezero, Rybníky u Vitmanova, Rod, Ruda u Kojákovic a v Národní přírodní památce Vizír.

Rybník Rožmberk najdete nedaleko Třeboně

Největším rybníkem celého Třeboňska i celých Čech je 490 ha velký Rožmberk. Mezi další rozsáhlé rybníky patří: Horusický, Dvořiště, Velký Tisý, Staňkovský, Záblatský, Svět, Koclířov, Bošilecký a Opatovický. Celková plocha všech zdejších rybníků přesahuje 7200 ha, což je více než desetina plochy CHKO.

Jarní výlovy v Třeboni

Na jaře 2011 se bude lovit rybník Svět v Třeboni netradičně v jarním termínu, a to ve dnech 28. 3. – 1. 4. 2011.
V jarním období jsou prováděny výlovy plůdkových a násadových rybníků i výlovy tržních ryb z hlavních rybníků.
Jarní výlovy pokrývají především poptávku po rybách v době velikonočních svátků.

Podzimní výlovy - skvělá podívaná pro celou rodinu

Podzimní výlovy rybníků na Třeboňsku reprezentují tradiční vyvrcholení rybářské práce a jsou vhodné pro návštěvu široké veřejnosti.
Exkurze na výlovech
Rybářství Třeboň Vám nabízí možnost uspořádání exkurze na podzimních výlovech rybníků. Profesionální rybáři zabezpečí odborný výklad a zodpoví Vaše dotazy.

zdroj: www.trebonsko.com
 

Ubytování pro děti

Naše ubytování v chaloupce je ideální pro všechny děti. Ty u nás najdou dětské potřeby a vybavení, na zahradě pak houpačky a další hračky.

 

Ubytování pro děti

Zábava na Třeboňsku

Lázeňské městečko Třeboň skýtá kromě rašeliných zábalů a ryb i několik míst, kde se můžete příjemně unavit

 

ubytování Třeboňsko
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím